„Умирући су нам оставили у аманет да се прича како је било…“

Љиљана Серге

Још једна генерација још једно суочавање са прошлошћу, мисија за незаборав.

Протекла недеља у нашој школи на часовима историје била је посвећена неговању културе сећања и пијетету према невиним жртвама Тоталног рата, поводом Међународног дана сећања на жртве геноцида и Холокауста у Другом светском рату који се широм света обележава 27. јануара.

Да злочин не застарева и да је индиферентност исто што и саучесништво, а да жртва није само истетовирани број, нити жалосни биланс рата, већ име и презиме невино страдалих жртава у вртлозима и кошмарима Другог светског рата, само зато што су другачији; показали су ученици IV-1, IV-2, IV-6 низом активности кроз едукативни пројекат Против заборава и табуа.

Овим пројектом, причама преживелих логораша ученици су се суочили са овом веома тешком и деликатном темом најмрачнијег поглавља прошлог века, како би стекли знање о злоупотреби власти и моћи, улози и одговорности појединца, али и о могућности појаве геноцида у данашњем друштву и свету, као последица: стереотипа, предрасуда, дискриминације, нетрпељивости, расизма, антисемитизма, национализма, шовинизма, ксенофобије, манипулације, говора мржње…

Обележавање важних датума сећања има за циљ повећање сензитивности младих за интеркултуралне вредности и толеранцију, уважавање различитости као и развијање свести о потреби неговања културе сећања, емпатије и пијетета према невиним жртвама, неговање човекољубивих врлина, искрене мирољубивости и пацифизма, али и превенције злочина.

„Ако бисте питали жртве страдања шта би желели да учинимо за њих, сигуран сам да би рекле да говоримо о њима.“

Др Гидеон Грајф